Karasu Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Karasu tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Karasu ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Karasu tanıtım sayfası.
 
 
Karasu Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Frigya dönemine kadar uzanan tarihinde bölge, 1326 yılında Sultan Orhan'ın uç beylerinden Konuralp tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Geçmişi hakkında bilinenler daha çok rivayetlere dayanır. İlk rivayet, Karasu halkının geçimlerini sağlamak için yaz aylarında çiftçilik yapmak üzere verimli toprakların bulunduğu günümüzdeki Karasu köyünde yaşadığı, kış aylarında ise balıkçılık yapmak için Küçükboğaz Gölü kıyısında bulunan Cennet mahallesinde yaşadığıdır. Yaz aylarında Küçükboğaz Gölü bataklık olduğundan sıtma ve kolera gibi hastalıklar yüzünden çok kişinin ölmesi nedeniyle yazın kaldıkları Karasu'ya taşınmaktadırlar.

Karasu'yun geçmişi rivayetlere dayanır fakat doğal güzellikleri rivayet yaratacak derecede alımlıdır. Sakarya Karasu denilince ilk akla gelmesi beklenen, Maden Deresi'dir. Yeşillikler içinde akan bir deredir Maden Deresi ve çevresinde yürüyüş yaparak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Dere kenarında bulunan tesislerde tereyağda pişmiş alabalığın tadına da bakmadan olmaz tabi.

Adapazarı'na yakın bulunan Acarlar Longozu, bölgeye gidip de görülmeden dönülmeyecek yerlerin başında geliyor. Sadece dünyada ender rastlanan bir oluşum olmakla birlikte, ev sahipliği yaptığı nadir su bitkileri ve kuş türleriyle de doğa severler için bulunmaz bir cennet.

Acarlar Longozu'na birkaç kilometre mesafede Küçük Göl kıyısında çadır kurabilir, Sakarya Irmağı'nın denize döküldüğü yerdeki balık restoranlarında bir akşam keyfi de yapabilirsiniz.

 
 
 

Karasu Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Karasu için bir öneri ekleyin
Maden Deresi
Maden Deresi
Sakarya-Karasu'da bulunan, yeşil alanlarıyla büyüleyen, deresinin sesiyle doğanın sesini birleştirip hiç duyulmamış bir melodi fısıldayan Maden Deresi, son zamanlarda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de en merak ettiği bölgeler arasına [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Eylül 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Acarlar Longozu
Acarlar Longozu
Sakarya ilinde bulunan Acarlar Longozu, dünyadaki en büyük ikinci longozdur. Longoz; su içine batmış orman anlamına gelmektedir ve Acarlar Longozu, içinde fazlasıyla balık türlerini barındırmaktadır. Tabiatın bir güzelliği olan Longoz; [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 18 Mayıs 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Acarlar Longozu, Maden Deresi dışında gezilecek yer göremedim. Plajı pis ve bakımsız, insanları ağalık dayılık peşinde. Denizi tehlikeli, istedikleri kadar önlem alsınlar, yine de tehlikeli, 5 üzerinden 2 puan.
coşkun l 26 Mayıs 2014, Pazartesi 15:52 l  
 
Balık restoranları harika, balıklar taze, salataları çok güzel ve de Sakarya ırmağının denize dökülmesi harika, gün batımı desen daha güzel, oraya gidenlerin çok keyif alacaklarını umuyorum.
aynur küçükarıcan l 12 Temmuz 2013, Cuma 18:21 l  
 
 
Peki Karasu hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Ayder Yaylası'nda ahşap küçük pansiyonlar için Ayder Yaylası Pansiyonları sayfasına bir göz atın.

Sinop geziniz öncesi Sinop Otel Fiyatları hakkında bilginiz olsun.

Karasu'da ekonomik, güzel bir tatil için Karasu Pansiyonları sayfasını inceleyin

Seyahat Tüyoları